Ledarutbildning

Måndag 1 november kl. 18-21 genomför vi denna kurs som är perfekt för dig som vill testa på ledarskap i vår förening. För dig som vill vara assisterande tränare eller senare gå in som tränare i ett av våra lag.

Anmäl dig till Martin – martin@skarpnackff.se

Från StFF:

Hur är det att vara ledare för små barn? Hur fungerar små barn och varför behöver du tänka lite annorlunda när du planerar och genomför en fotbollsträning för små barn?

Denna kurs är tänkt att ge dig kunskap och insikter som är till din hjälp när du ska hålla träningar för små barn. Kvällskursen passar för alla som har med barn att göra men är speciellt tänkt för dig som är ex. förälder och tagit på dig att vara ledare för ett av föreningens lag i de yngre åldrarna. Lämplig som en första utbildning innan du startar verksamheten och innan du går din första tränarkurs.

Kursen är en kvällskurs på 3 timmar.